| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8063V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8063V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8063V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8063V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8063V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8063V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8063V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8063V.
| EEU-FM1A101 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1A101.pdf | |
| LGU2W560MELY | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2W560MELY.pdf | |
| ECE-P2DA562HA | 5600µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 44 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P2DA562HA.pdf | |
| LLG2W681MELC45 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2W681MELC45.pdf | |
| UHE2A6R8MDD1TD | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE2A6R8MDD1TD.pdf | |
| ECA-1CHG331BJ | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1CHG331BJ.pdf | |
| 10ZLH680MEFCTA8X11.5 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10ZLH680MEFCTA8X11.5.pdf | |
| EMVY160ADA101MF60G | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD | EMVY160ADA101MF60G.pdf | |
| 25ZT56M6.3X11 | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 25ZT56M6.3X11.pdf | |
| UPJ1J121MPD | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J121MPD.pdf | |
| AVS108M06F24T-F | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS108M06F24T-F.pdf | |
| UFG1K101MHM | 100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1K101MHM.pdf | |
| SK331M063ST | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 360 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK331M063ST.pdf | |
| B41896E6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 44 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 125°C | B41896E6477M.pdf | |
| MALREKA00JE268N00K | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.93 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JE268N00K.pdf |