| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8062V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8062V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8062V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 80.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8062V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8062V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8062V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8062V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8062V.
| EKMQ451VSN391MA40S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN391MA40S.pdf | |
| ECA-1AM103 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM103.pdf | |
| LAR2E681MELC25 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2E681MELC25.pdf | |
| UVK2V221MRD | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V221MRD.pdf | |
| UPJ2C330MHD1TO | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C330MHD1TO.pdf | |
| UVR1A330MDD1TA | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A330MDD1TA.pdf | |
| UEP1C220MDD1TA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1C220MDD1TA.pdf | |
| MALREKB00FE433CG0K | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE433CG0K.pdf | |
| ELXV250ELL392MM35S | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL392MM35S.pdf | |
| 400VXR68MEFCSN22X30 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 400VXR68MEFCSN22X30.pdf | |
| B43540B9157M80 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 420 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9157M80.pdf | |
| B43540A9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9337M62.pdf | |
| 400HXC180MEFCSN30X30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC180MEFCSN30X30.pdf | |
| 80MXG8200MEFCSN35X45 | 8200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 80MXG8200MEFCSN35X45.pdf | |
| KMG50VB331M10X16LL | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG50VB331M10X16LL.pdf |