| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF7872V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF7872V.
| B41456B7109M | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B7109M.pdf | |
| 50YXF4.7MEFCTA5X11 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXF4.7MEFCTA5X11.pdf | |
| MAL204850332E3 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204850332E3.pdf | |
| 672D108H6R3EK5C | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D108H6R3EK5C.pdf | |
| MAL204347479E3 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.2 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL204347479E3.pdf | |
| B43601B5397M80 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5397M80.pdf | |
| E36D251LPN252TCE3N | 2500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN252TCE3N.pdf | |
| 36DE122G100AA2A | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE122G100AA2A.pdf | |
| B43088A2686M | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | B43088A2686M.pdf | |
| GRM188R61C106KAALD | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R61C106KAALD.pdf | |
| GCJ21BR71H474KA12L | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCJ21BR71H474KA12L.pdf | |
| C316C103K5R5TA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C316C103K5R5TA.pdf | |
| GRM0335C1ER30BA01D | 0.30pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1ER30BA01D.pdf | |
| GRM0225C1E8R6WDAEL | 8.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R6WDAEL.pdf | |
| CBR08C808BAGAC | 0.80pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C808BAGAC.pdf |