| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF7502V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF7502V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF7502V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF7502V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF7502V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF7502V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF7502V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF7502V.
| E36D500LPN392TA41M | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 64 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN392TA41M.pdf | |
| UVR1H102MHD1TO | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H102MHD1TO.pdf | |
| 860080273007 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080273007.pdf | |
| UPS2A331MHD1TN | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2A331MHD1TN.pdf | |
| USV1V100MFD1TE | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1V100MFD1TE.pdf | |
| UEP1A220MDD1TA | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1A220MDD1TA.pdf | |
| AVS227M16F24T-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M16F24T-F.pdf | |
| 35YXF3300MEFCGC18X35.5 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXF3300MEFCGC18X35.5.pdf | |
| EKMH101VSN272MR45S | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN272MR45S.pdf | |
| ELXR451LGN822MFK0M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | ELXR451LGN822MFK0M.pdf | |
| UVZ2D4R7MPH | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2D4R7MPH.pdf | |
| MAL212384471 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212384471.pdf | |
| GRM188R71C154KA01D | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71C154KA01D.pdf | |
| CGA3E2NP02A050C080AA | 5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP02A050C080AA.pdf | |
| VJ0402Y392KNAAJ | 3900pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | VJ0402Y392KNAAJ.pdf |