| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF7152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.5K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF7152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF7152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF7152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF7152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF7152V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF7152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF7152V.
| 50ZLH27MEFC5X11 | 27µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50ZLH27MEFC5X11.pdf | |
| UFG1V101MPM1TD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V101MPM1TD.pdf | |
| 200RX3022M10X16 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 200RX3022M10X16.pdf | |
| 400BXC47MEFC16X25 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 400BXC47MEFC16X25.pdf | |
| 860130275005 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860130275005.pdf | |
| UVR2E470MHD1TO | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E470MHD1TO.pdf | |
| EKY-500ELL471MJ30S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-500ELL471MJ30S.pdf | |
| UFW2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A2R2MDD.pdf | |
| UUQ1A101MCL6GS | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1A101MCL6GS.pdf | |
| 10YXG10000MEFC18X35.5 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG10000MEFC18X35.5.pdf | |
| EKMH401VNN151MQ35S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN151MQ35S.pdf | |
| 672D477H012DM5C | 470µF 12V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H012DM5C.pdf | |
| B43540E2108M82 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 70 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2108M82.pdf | |
| E37F501CPN392MEB7M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN392MEB7M.pdf | |
| SMQ400VS221M22X40T2 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ400VS221M22X40T2.pdf |