| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF7151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.15K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF7151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF7151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.15k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF7151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF7151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF7151V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF7151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF7151V.
| LLG2G471MELC30 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G471MELC30.pdf | |
| UVY1H331MPD1TD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H331MPD1TD.pdf | |
| UUX2E3R9MNL1GS | 3.9µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2E3R9MNL1GS.pdf | |
| UWD1H4R7MCL1GS | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1H4R7MCL1GS.pdf | |
| LGY1J562MELC35 | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J562MELC35.pdf | |
| UPJ2F2R2MPD | 2.2µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2F2R2MPD.pdf | |
| MAL203034101E3 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.19 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203034101E3.pdf | |
| EKY-800ELL471MK35S | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-800ELL471MK35S.pdf | |
| 568KXM6R3M | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 65.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 568KXM6R3M.pdf | |
| 380LX221M350H452 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX221M350H452.pdf | |
| ESMH630VNN123MA45T | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VNN123MA45T.pdf | |
| MAL215859102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 261 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215859102E3.pdf | |
| 604D642G016HT5 | 6400µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D642G016HT5.pdf | |
| B43457A9478M3 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457A9478M3.pdf | |
| UVR2D330MHA | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D330MHA.pdf |