| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6981V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.98K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6981V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6981V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.98k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6981V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6981V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6981V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6981V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6981V.
| ECE-A1EN3R3U | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN3R3U.pdf | |
| UVC2G100MPD1TD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UVC2G100MPD1TD.pdf | |
| UVY2C102MRD | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C102MRD.pdf | |
| MAL216099104E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 150°C | MAL216099104E3.pdf | |
| MALREKA05AA215J00K | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.85 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05AA215J00K.pdf | |
| USF1C680MDD1TD | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C680MDD1TD.pdf | |
| 63YXG120MEFCT78X20 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63YXG120MEFCT78X20.pdf | |
| 100ZL180MEFCG412.5X25 | 180µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL180MEFCG412.5X25.pdf | |
| AHA337M35G24B-F | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA337M35G24B-F.pdf | |
| MALREKE05JE233X00K | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.038 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JE233X00K.pdf | |
| B43252B5686M | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B5686M.pdf | |
| MAL214660152E3 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214660152E3.pdf | |
| AFK157M50G24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK157M50G24VT-F.pdf | |
| ESMQ161VSN182MQ45S | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161VSN182MQ45S.pdf | |
| B43540B9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9397M80.pdf |