| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF66R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF66R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF66R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 66.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF66R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF66R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF66R5V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF66R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF66R5V.
| LGL2W561MELC40 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W561MELC40.pdf | |
| 860160272006 | 56µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160272006.pdf | |
| UVR0J220MDD1TA | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J220MDD1TA.pdf | |
| EPAG421ELL820ML35S | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG421ELL820ML35S.pdf | |
| EKMH350VSS103MR35S | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSS103MR35S.pdf | |
| B43508C5187M80 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5187M80.pdf | |
| B43310A5188M | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 102 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43310A5188M.pdf | |
| MLS173M020EB0C | 17000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack 33 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS173M020EB0C.pdf | |
| ECE-P1KP393HA | 39000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 13 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P1KP393HA.pdf | |
| B41828A6474M | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A6474M.pdf | |
| C1608C0G2A4R7C080AA | 4.7pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2A4R7C080AA.pdf | |
| CL03C2R2BA3GNNC | 2.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C2R2BA3GNNC.pdf | |
| RCE5C1H100J0M1H03A | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H100J0M1H03A.pdf | |
| C1206X183J1GACTU | 0.018µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206X183J1GACTU.pdf | |
| C0603CH1E560J030BA | 56pF 25V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1E560J030BA.pdf |