| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6653V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 665K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6653V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6653V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 665k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6653V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6653V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6653V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6653V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6653V.
| UVR1J101MPD | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J101MPD.pdf | |
| LP123M016E3P3 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP123M016E3P3.pdf | |
| UBX1C222MHL | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C | UBX1C222MHL.pdf | |
| UVK0J472MHD1TO | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J472MHD1TO.pdf | |
| UUX1V221MNL1GS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1V221MNL1GS.pdf | |
| UVZ2E3R3MPD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E3R3MPD.pdf | |
| ECE-A0JKA470B | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKA470B.pdf | |
| ELXZ500ELL181MJ16S | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ500ELL181MJ16S.pdf | |
| MALREKE00DE233M00K | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.029 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DE233M00K.pdf | |
| 500D476H016BB2 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D476H016BB2.pdf | |
| ESMH500VSN472MQ35S | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN472MQ35S.pdf | |
| 381LX183M016J042 | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX183M016J042.pdf | |
| B43644E2158M007 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644E2158M007.pdf | |
| B43505E2108M7 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2108M7.pdf | |
| MAL215976681E3 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215976681E3.pdf |