| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 649 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 649 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6490V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6490V.
| EEU-EB2V101 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2V101.pdf | |
| B41858C9337M | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 97 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9337M.pdf | |
| 6.3SEV220M6.3X5.5 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 6.3SEV220M6.3X5.5.pdf | |
| ESW227M035AG4AA | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 85 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C | ESW227M035AG4AA.pdf | |
| URS1A101MDD1TD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A101MDD1TD.pdf | |
| EGPD500ELL621MK20H | 620µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD500ELL621MK20H.pdf | |
| B41252B8278M | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B8278M.pdf | |
| SLP331M250A7P3 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP331M250A7P3.pdf | |
| B43540A2337M80 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2337M80.pdf | |
| 400HXC220MEFCSN30X35 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC220MEFCSN30X35.pdf | |
| B41605A7109M2 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 13 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7109M2.pdf | |
| CGS193U016R3C | 19000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS193U016R3C.pdf | |
| C1005X5R1V105K050BC | 1µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1V105K050BC.pdf | |
| C1608C0G1H103J080AA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H103J080AA.pdf | |
| GRM1555C1H160JA01D | 16pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H160JA01D.pdf |