| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6202V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6202V.
| 380LX183M035A032 | 18000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 480 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX183M035A032.pdf | |
| UWT1H2R2MCL2GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H2R2MCL2GB.pdf | |
| MAL211814222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 290 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211814222E3.pdf | |
| EEU-FR0J182B | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J182B.pdf | |
| LAR2D821MELZ45 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2D821MELZ45.pdf | |
| 382LX182M450B092VS | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX182M450B092VS.pdf | |
| 35ZLJ1800M12.5X35 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLJ1800M12.5X35.pdf | |
| EEU-FC1H4R7B | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H4R7B.pdf | |
| MALREKB00DE422C00K | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 170 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE422C00K.pdf | |
| MALREKE00FG433CG0K | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FG433CG0K.pdf | |
| 380LQ182M180K052 | SNAPMOUNTS | 380LQ182M180K052.pdf | |
| 338LMB080M2ED | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 125.596 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 338LMB080M2ED.pdf | |
| B41605A258M9 | 2500µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 31 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A258M9.pdf | |
| MALIEYN07CV547B02K | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07CV547B02K.pdf | |
| UPH2W181MHD | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPH2W181MHD.pdf |