| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6042V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6042V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6042V.
| LGU2A272MELC | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A272MELC.pdf | |
| LGN2W221MELC25 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W221MELC25.pdf | |
| URS2G220MHD1TN | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2G220MHD1TN.pdf | |
| UKL1A331MPDANA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1A331MPDANA.pdf | |
| SXR102M035ST | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR102M035ST.pdf | |
| UBT2W220MHD | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2W220MHD.pdf | |
| B43540E2337M7 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2337M7.pdf | |
| MAL215617103E3 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215617103E3.pdf | |
| E37X351CPN472MDD0M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X351CPN472MDD0M.pdf | |
| ECA-1HM010B | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM010B.pdf | |
| GRM2165C2A132JA01D | 1300pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C2A132JA01D.pdf | |
| C1210X222KGRACTU | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm) | C1210X222KGRACTU.pdf | |
| VY1330K31Y5SQ63V0 | 33pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | VY1330K31Y5SQ63V0.pdf | |
| C1210F474K5RAC7800 | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210F474K5RAC7800.pdf | |
| 201R07S2R1DV4T | 2.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 201R07S2R1DV4T.pdf |