| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6041V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.04K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6041V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6041V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.04k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6041V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6041V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6041V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6041V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6041V.
| EKMQ201VSN391MP25S | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN391MP25S.pdf | |
| ESMQ500ELL330ME11D | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ500ELL330ME11D.pdf | |
| UKT1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1A221MED.pdf | |
| AVS107M35X16B-F | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M35X16B-F.pdf | |
| UPA1V181MPD1TA | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1V181MPD1TA.pdf | |
| AHA336M2AG24T-F | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA336M2AG24T-F.pdf | |
| MAL215370339E3 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | MAL215370339E3.pdf | |
| UVK2E470MHD | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2E470MHD.pdf | |
| MALREKE00JG310S00K | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.989 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG310S00K.pdf | |
| EMVY160GDA332MMH0S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY160GDA332MMH0S.pdf | |
| 678D477M025DM3DE3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 20Hz | 678D477M025DM3DE3.pdf | |
| 250MXC470MEFCSN30X30 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXC470MEFCSN30X30.pdf | |
| B43305A9227M82 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 620 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9227M82.pdf | |
| EKMH401VNN331MR45S | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN331MR45S.pdf | |
| 35MXC15000MEFCSN30X45 | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 35MXC15000MEFCSN30X45.pdf |