| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF59R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF59R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF59R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF59R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF59R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF59R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF59R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF59R0V.
| EMVA250GDA222MMH0S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA250GDA222MMH0S.pdf | |
| MAL215099906E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215099906E3.pdf | |
| 6.3ZL820MEFCTA8X16 | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL820MEFCTA8X16.pdf | |
| EGXE800ELL470MJC5S | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE800ELL470MJC5S.pdf | |
| UPV1E151MGD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E151MGD.pdf | |
| MAL214894475E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214894475E3.pdf | |
| LKG1V562MESCBK | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1V562MESCBK.pdf | |
| NLW25-16 | 25µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 13.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW25-16.pdf | |
| 420MXC330MEFCSN30X40 | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXC330MEFCSN30X40.pdf | |
| 36DX203G025AF2A | 20000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX203G025AF2A.pdf | |
| EEU-EB1J3R3B | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J3R3B.pdf | |
| GRM188R61C106KAALD | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R61C106KAALD.pdf | |
| GRM1555C1H360GA01D | 36pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H360GA01D.pdf | |
| EMK212B7225KG-T | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | EMK212B7225KG-T.pdf | |
| CC0402MRX5R4BB475 | 4.7µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402MRX5R4BB475.pdf |