| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5902V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5902V.
| EEE-1VA100WR | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA100WR.pdf | |
| LLS2D222MELC | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2D222MELC.pdf | |
| UCL1V100MCL1GS | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1V100MCL1GS.pdf | |
| UFW1H222MHD | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H222MHD.pdf | |
| UVP1J330MPD1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1J330MPD1TD.pdf | |
| UFW1H2R2MDD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H2R2MDD.pdf | |
| EKXJ401ETD100MJ16S | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ETD100MJ16S.pdf | |
| 30D107G012CC2A | 100µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D107G012CC2A.pdf | |
| B43508B5107M80 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5107M80.pdf | |
| KMQ160VS471M22X25T2 | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ160VS471M22X25T2.pdf | |
| CL10C050DB8NNNC | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C050DB8NNNC.pdf | |
| GRM21BR61D106ME15L | 10µF 20V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR61D106ME15L.pdf | |
| GRM3195C2A752JA01D | 7500pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3195C2A752JA01D.pdf | |
| GRM31MR71H104KA01L | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31MR71H104KA01L.pdf | |
| RDER72A221K0S1H03A | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDER72A221K0S1H03A.pdf |