| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5900V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 590 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5900V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5900V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 590 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5900V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5900V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5900V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5900V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5900V.
| UWX1A101MCL1GB | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1A101MCL1GB.pdf | |
| 220TXW330MEFC18X35 | 330µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 220TXW330MEFC18X35.pdf | |
| EKZN101ELL102MM40S | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN101ELL102MM40S.pdf | |
| 160LEX22MEFC10X12.5 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 160LEX22MEFC10X12.5.pdf | |
| LP472M016A1P3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 141 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP472M016A1P3.pdf | |
| MAL216099605E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 150°C | MAL216099605E3.pdf | |
| UKL2A6R8MED | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A6R8MED.pdf | |
| MAL209776479E6 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209776479E6.pdf | |
| 16ZL1000MEFCT810X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ZL1000MEFCT810X20.pdf | |
| MAL203637689E3 | 68µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203637689E3.pdf | |
| MAL213630471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213630471E3.pdf | |
| UAS2D820MHD1TO | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D820MHD1TO.pdf | |
| 30D105F150BA0 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D105F150BA0.pdf | |
| E81D250VNN682MQ30N | CAP ALUM 6800UF 25V RADIAL | E81D250VNN682MQ30N.pdf | |
| ERLA221LIN142KA45M | 1400µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA221LIN142KA45M.pdf |