| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5761V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.76K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5761V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5761V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.76k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5761V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5761V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5761V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5761V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5761V.
| UVR2E221MRD6 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E221MRD6.pdf | |
| ELXY350ELL560MFB5D | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY350ELL560MFB5D.pdf | |
| UPJ1K330MPD1TA | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1K330MPD1TA.pdf | |
| MAL203133471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 850 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203133471E3.pdf | |
| UBX1K470MPL | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1K470MPL.pdf | |
| ELXS181VSN821MR25S | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS181VSN821MR25S.pdf | |
| B43601B9477M82 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9477M82.pdf | |
| CGA1A2C0G1H080D030BA | 8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2C0G1H080D030BA.pdf | |
| VRR07T102KGA | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | VRR07T102KGA.pdf | |
| C1206F225K3RAC7800 | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206F225K3RAC7800.pdf | |
| CC0603JRNPO9BN391 | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603JRNPO9BN391.pdf | |
| CL32C223JBHNNNE | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32C223JBHNNNE.pdf | |
| C322C103KDR5TA | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C103KDR5TA.pdf | |
| GRM1885C1H3R3CA01J | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H3R3CA01J.pdf | |
| CQ0603JRNPO9BN330 | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CQ0603JRNPO9BN330.pdf |