| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5760V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 576 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5760V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5760V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 576 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5760V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5760V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5760V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5760V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5760V.
| ECA-1AM102 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM102.pdf | |
| ECA-1JHG221 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG221.pdf | |
| MAL214651221E3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214651221E3.pdf | |
| UPJ1C182MHD6TN | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C182MHD6TN.pdf | |
| ALS40A333MF063 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | ALS40A333MF063.pdf | |
| 400PX3R3MEFCT78X11.5 | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX3R3MEFCT78X11.5.pdf | |
| UHV0J272MPD1TD | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J272MPD1TD.pdf | |
| UPM1K271MHD6 | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K271MHD6.pdf | |
| 200MXC680MEFCSN30X30 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC680MEFCSN30X30.pdf | |
| MAL212314331E3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 450 mOhm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212314331E3.pdf | |
| B43511A9188M | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9188M.pdf | |
| MAL212386221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212386221E3.pdf | |
| B43044A5226M | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43044A5226M.pdf | |
| C0603C102K2RACTU | 1000pF 200V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C102K2RACTU.pdf | |
| GRM0225C1E8R3WA03L | 8.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R3WA03L.pdf |