| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF56R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF56R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF56R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF56R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF56R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF56R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF56R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF56R2V.
| TVX2G101MDD | 100µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2G101MDD.pdf | |
| 865250640001 | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250640001.pdf | |
| MLP442M050EK0A | 4400µF 50V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 97 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP442M050EK0A.pdf | |
| 25PX47MEFCTA5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25PX47MEFCTA5X11.pdf | |
| B41889A4477M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41889A4477M.pdf | |
| EMLF350ADA330MF90G | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF350ADA330MF90G.pdf | |
| 100PK220MEFCG412.5X20 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 100PK220MEFCG412.5X20.pdf | |
| EEU-ED2E680SB | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2E680SB.pdf | |
| 25ZL2200MEFCG412.5X35 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ZL2200MEFCG412.5X35.pdf | |
| B43231A1337M | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A1337M.pdf | |
| UPA1E222MHD6 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1E222MHD6.pdf | |
| 510D476M6R3AA3D | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 510D476M6R3AA3D.pdf | |
| 420BXW82MEFC16X30 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW82MEFC16X30.pdf | |
| 200SXG1000MEFCSN30X35 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200SXG1000MEFCSN30X35.pdf | |
| LKS1H822MESC | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1H822MESC.pdf |