| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF54R9V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 54.9 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF54R9V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF54R9V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 54.9 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF54R9V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF54R9V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF54R9V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF54R9V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF54R9V.
| UPS1H102MHD | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1H102MHD.pdf | |
| UVP0J221MPD | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP0J221MPD.pdf | |
| UFG1V330MEM1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V330MEM1TA.pdf | |
| 50YXG180MEFC8X20 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 50YXG180MEFC8X20.pdf | |
| 35ZLG330MEFC10X16 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35ZLG330MEFC10X16.pdf | |
| 380LQ222M100J452 | SNAPMOUNTS | 380LQ222M100J452.pdf | |
| EKMH451VNN331MR50W | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN331MR50W.pdf | |
| 380LQ821M250A012 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ821M250A012.pdf | |
| E36D101HPN333ME92M | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.3 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101HPN333ME92M.pdf | |
| KMH50VN562M30X35T2 | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH50VN562M30X35T2.pdf | |
| GMJ325AB7475KMHT | 4.7µF 35V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GMJ325AB7475KMHT.pdf | |
| C0402C475M9PAC7867 | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C475M9PAC7867.pdf | |
| C0805C183K4RACTU | 0.018µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C183K4RACTU.pdf | |
| C2012Y5V1E225Z/10 | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012Y5V1E225Z/10.pdf | |
| VY2332M41Y5US63L7A | 3300pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.413" Dia (10.50mm) | VY2332M41Y5US63L7A.pdf |