| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5493V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5493V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5493V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5493V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5493V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5493V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5493V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5493V.
| 25ZLH820MEFC10X20 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLH820MEFC10X20.pdf | |
| UKW0J332MPD1TD | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW0J332MPD1TD.pdf | |
| EEU-TP1V221B | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V221B.pdf | |
| UPS1A470MDD1TA | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A470MDD1TA.pdf | |
| UMP0J330MDD1TE | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP0J330MDD1TE.pdf | |
| UTT1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1E330MDD.pdf | |
| AFK477M10F24VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK477M10F24VT-F.pdf | |
| ESMQ250ELL472ML25S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ250ELL472ML25S.pdf | |
| SLP121M450E1P3 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.765 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP121M450E1P3.pdf | |
| 200MXC390MEFCSN20X35 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC390MEFCSN20X35.pdf | |
| MAL215757101E3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215757101E3.pdf | |
| B41696A7338Q7 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 27 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41696A7338Q7.pdf | |
| EEU-FC1A221 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A221.pdf | |
| UVR2E331MRA6 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E331MRA6.pdf | |
| C2012X5R2A473M125AA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R2A473M125AA.pdf |