| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5492V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 54.9K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5492V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5492V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 54.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5492V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5492V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5492V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5492V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5492V.
| UWX1E4R7MCL1GB | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1E4R7MCL1GB.pdf | |
| EEE-FC1A330R | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1A330R.pdf | |
| UPA0J102MPD6TD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA0J102MPD6TD.pdf | |
| 688CKS025M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 63 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688CKS025M.pdf | |
| MALREKE05AA222F00K | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.235 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA222F00K.pdf | |
| ELXV250ELL222MM20S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL222MM20S.pdf | |
| B41888C6108M | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 27 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6108M.pdf | |
| EMVY100ARA222MKG5S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY100ARA222MKG5S.pdf | |
| 30D106M200DD2A | 10µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 16.09 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D106M200DD2A.pdf | |
| LKG1K102MESZBK | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1K102MESZBK.pdf | |
| EKMH350VNN822MR30S | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 51 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN822MR30S.pdf | |
| B43601A5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5157M80.pdf | |
| EKMH101VNN332MA40T | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN332MA40T.pdf | |
| 80D681M250ME2DE3 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 80D681M250ME2DE3.pdf | |
| B43584D5158M3 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 66 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584D5158M3.pdf |