| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.49K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.49k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5491V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5491V.
| EEU-FC1V152 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V152.pdf | |
| EEU-HD1H220B | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H220B.pdf | |
| UPS2V2R2MPD1TD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2V2R2MPD1TD.pdf | |
| UCX1V471MNS1ZD | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1V471MNS1ZD.pdf | |
| LGX2H680MELZ30 | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2H680MELZ30.pdf | |
| 10MH733MEFCT55X7 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10MH733MEFCT55X7.pdf | |
| 50YXF1MEFCT15X11 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXF1MEFCT15X11.pdf | |
| 450PX10MEFCT810X20 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450PX10MEFCT810X20.pdf | |
| MAL213661221E3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213661221E3.pdf | |
| B41821A3828M | 8200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A3828M.pdf | |
| 30D156G025BB5A | 15µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D156G025BB5A.pdf | |
| 381LX151M450J042 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX151M450J042.pdf | |
| 601D218G030JP3 | 2100µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D218G030JP3.pdf | |
| MAL210658104E3 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210658104E3.pdf | |
| UVZ1V4R7MDH | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V4R7MDH.pdf |