| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5490V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5490V.
| EKYB160ELL121ME11D | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL121ME11D.pdf | |
| UST1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1A101MDD.pdf | |
| UVZ2C2R2MED1TD | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C2R2MED1TD.pdf | |
| 860010272001 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010272001.pdf | |
| EDK477M016A9MAA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK477M016A9MAA.pdf | |
| DCMC303U075BC2B | 30000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC303U075BC2B.pdf | |
| CGS102T450W4C | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 82 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS102T450W4C.pdf | |
| E37F451CPN153MFK0M | 15000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F451CPN153MFK0M.pdf | |
| LGU2P221MELY | 220µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P221MELY.pdf | |
| UBT2A4R7MPD1TD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2A4R7MPD1TD.pdf | |
| ELXZ250ELL470MEB5D | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL470MEB5D.pdf | |
| LNC2V562MSEH | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V562MSEH.pdf | |
| 35YXM47MEFCT16.3X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXM47MEFCT16.3X11.pdf | |
| AVS336M10B12T-F | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 15.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS336M10B12T-F.pdf | |
| USP1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1V100MDD.pdf |