| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF53R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF53R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF53R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF53R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF53R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF53R6V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF53R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF53R6V.
| UPM1A332MHD6 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1A332MHD6.pdf | |
| 200BXF56M16X16 | 56µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 200BXF56M16X16.pdf | |
| UES0J331MPM1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES0J331MPM1TD.pdf | |
| EEE-FC0J331AP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J331AP.pdf | |
| AFC225M35B12B-F | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC225M35B12B-F.pdf | |
| 100YXJ100MT810X20 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXJ100MT810X20.pdf | |
| MALREKE00DE210XG0K | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DE210XG0K.pdf | |
| MAL214695475E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214695475E3.pdf | |
| EKMH100VSN333MR35T | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH100VSN333MR35T.pdf | |
| 380LQ331M450J052 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ331M450J052.pdf | |
| B41696A5508Q7 | 5000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 25 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41696A5508Q7.pdf | |
| B43525B0567M | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43525B0567M.pdf | |
| E91F421VNT172MUA5T | 1700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 56 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F421VNT172MUA5T.pdf | |
| B43564A338M3 | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43564A338M3.pdf | |
| KMQ200VS102M22X50T2 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ200VS102M22X50T2.pdf |