| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5231V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.23K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5231V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5231V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.23k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5231V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5231V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5231V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5231V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5231V.
| MAL214699006E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 125°C | MAL214699006E3.pdf | |
| 227CKH050M | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 753.63 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227CKH050M.pdf | |
| EKXG401ELL150MK20S | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG401ELL150MK20S.pdf | |
| EEE-TC1C471P | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TC1C471P.pdf | |
| UFW1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C331MPD1TD.pdf | |
| UTT0J101MDD | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT0J101MDD.pdf | |
| 515D335M350CD6AE3 | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D335M350CD6AE3.pdf | |
| 16WA2200MEFC16X16 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16WA2200MEFC16X16.pdf | |
| EEU-FC1C182SB | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C182SB.pdf | |
| SLP681M180A4P3 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP681M180A4P3.pdf | |
| ELXM161VSN391MP30S | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM161VSN391MP30S.pdf | |
| B43508B5107M60 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5107M60.pdf | |
| ESMH800VSN153MA80S | 15000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 17 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VSN153MA80S.pdf | |
| E92F401VND681MB50T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 141 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F401VND681MB50T.pdf | |
| E36D451HPS282MDB7M | 2800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPS282MDB7M.pdf |