| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF51R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF51R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF51R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF51R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF51R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF51R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF51R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF51R0V.
| ECO-S2AA152BA | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 122 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA152BA.pdf | |
| LLS1V682MELA | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1V682MELA.pdf | |
| 865090145008 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090145008.pdf | |
| UUB1E101MNL1GS | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB1E101MNL1GS.pdf | |
| 160TXW120MEFC10X30 | 120µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160TXW120MEFC10X30.pdf | |
| ELXV250ELL151MH12D | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL151MH12D.pdf | |
| EMLA6R3ADA151MF61G | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA6R3ADA151MF61G.pdf | |
| ELXY350ETD221MJ16S | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETD221MJ16S.pdf | |
| B43505G2477M82 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505G2477M82.pdf | |
| E91F451VSN271MA40T | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 310 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VSN271MA40T.pdf | |
| 100LSQ10000MEFC36X118 | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 100LSQ10000MEFC36X118.pdf | |
| 383LX182M350B082V | 1800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 383LX182M350B082V.pdf | |
| HVMLS193M5R0EK1C | 19000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack 76 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS193M5R0EK1C.pdf | |
| UPW1E471MPH | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1E471MPH.pdf | |
| KMG250VB3R3M8X11LL | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 100.455 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG250VB3R3M8X11LL.pdf |