| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51.1K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51.1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5112V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5112V.
| 10ZLH150MEFC5X11 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10ZLH150MEFC5X11.pdf | |
| UCS2D680MHD1TO | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2D680MHD1TO.pdf | |
| EET-HC2W151KA | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.216 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W151KA.pdf | |
| EKMG451ELL220ML25S | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMG451ELL220ML25S.pdf | |
| 475CKS400M | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.547 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 475CKS400M.pdf | |
| UBT1K330MPD1TD | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | UBT1K330MPD1TD.pdf | |
| B43601A5477M60 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5477M60.pdf | |
| UVR2V100MPA | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V100MPA.pdf | |
| GRM033R61C683KE84D | 0.068µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61C683KE84D.pdf | |
| GRJ319R71H104KE11L | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRJ319R71H104KE11L.pdf | |
| UMK105CG3R3CV-F | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG3R3CV-F.pdf | |
| GRM1555C1H220FA01J | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H220FA01J.pdf | |
| D102K20Y5PH6UL2R | 1000pF 100V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D102K20Y5PH6UL2R.pdf | |
| K220K15C0GH5TL2 | 22pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K220K15C0GH5TL2.pdf | |
| D123M33Z5UH6TJ5R | 0.012µF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.335" Dia (8.50mm) | D123M33Z5UH6TJ5R.pdf |