| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5111V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.11K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5111V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5111V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.11k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5111V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5111V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5111V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5111V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5111V.
| UUD0J151MCL1GS | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD0J151MCL1GS.pdf | |
| LGUW6101MELZ | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6101MELZ.pdf | |
| LAR2E391MELA30 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2E391MELA30.pdf | |
| 250VXH390MEFCSN25X30 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 250VXH390MEFCSN25X30.pdf | |
| EMZA6R3ADA152MJA0G | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA6R3ADA152MJA0G.pdf | |
| UVK2D100MPD1TD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2D100MPD1TD.pdf | |
| 860160674022 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160674022.pdf | |
| 860240375008 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240375008.pdf | |
| EEE-HA1C681P | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1C681P.pdf | |
| UMA1HR47MDD1TE | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1HR47MDD1TE.pdf | |
| 50ZLH47MEFCTZ6.3X11 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50ZLH47MEFCTZ6.3X11.pdf | |
| ELXV350ETD391MJ25S | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETD391MJ25S.pdf | |
| UHD1E182MHD6 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1E182MHD6.pdf | |
| 380LX221M250H012 | SNAPMOUNTS | 380LX221M250H012.pdf | |
| NLW100-12 | 100µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW100-12.pdf |