| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5102V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5102V.
| UKL2AR15MDD1TD | 0.15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR15MDD1TD.pdf | |
| UHE1H101MPD1TD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H101MPD1TD.pdf | |
| UHE1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHE1A102MPD1TD.pdf | |
| UTT1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C470MDD1TE.pdf | |
| MAL203137101E3 | 100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.75 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203137101E3.pdf | |
| UUJ1H221MNQ1MS | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1H221MNQ1MS.pdf | |
| E91F401VND561MB50T | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 164 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VND561MB50T.pdf | |
| UTM1E330MPD1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E330MPD1TD.pdf | |
| 250R05L1R5BV4T | 1.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L1R5BV4T.pdf | |
| C0805X105K4RACTU | 1µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805X105K4RACTU.pdf | |
| GCM216R72A223KA37D | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM216R72A223KA37D.pdf | |
| 251R14S3R6CV4T | 3.6pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S3R6CV4T.pdf | |
| C2012CH2A392K125AA | 3900pF 100V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2A392K125AA.pdf | |
| 800B6R2BT500XT | 6.2pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 800B6R2BT500XT.pdf | |
| C1005X5R1H682K050BA | 6800pF 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1H682K050BA.pdf |