| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF5101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF5101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF5101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF5101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF5101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF5101V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF5101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF5101V.
| URZ1A470MDD1TD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1A470MDD1TD.pdf | |
| UPM1H150MDD1TD | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H150MDD1TD.pdf | |
| EEE-HB1HR22R | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1HR22R.pdf | |
| EKMQ161VSN102MP40S | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ161VSN102MP40S.pdf | |
| 100YXF220MEFC16X25 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXF220MEFC16X25.pdf | |
| 16WXA6800MEFC18X25 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA6800MEFC18X25.pdf | |
| B43252G2227M | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252G2227M.pdf | |
| MAL211919689E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.9 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211919689E3.pdf | |
| LKX2E331MESY40 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E331MESY40.pdf | |
| 220MXG470MEFCSN25X25 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 220MXG470MEFCSN25X25.pdf | |
| 381LX102M160K032 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M160K032.pdf | |
| ECE-V1CA221P | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1CA221P.pdf | |
| UHN1A681MPD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1A681MPD.pdf | |
| B41044A5106M | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41044A5106M.pdf | |
| GJM0335C1E5R6CB01D | 5.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E5R6CB01D.pdf |