| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4993V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4993V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4993V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4993V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4993V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4993V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4993V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4993V.
| EEU-FR1E471B | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E471B.pdf | |
| UPJ1E221MPD6TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E221MPD6TD.pdf | |
| LQS2W271MELA50 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2W271MELA50.pdf | |
| 861141486026 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 861141486026.pdf | |
| AHA227M50G24B-F | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA227M50G24B-F.pdf | |
| 100ZL680MEFCGC18X40 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100ZL680MEFCGC18X40.pdf | |
| 315MXC680MEFCSN30X50 | 680µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 315MXC680MEFCSN30X50.pdf | |
| B43305C2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2128M.pdf | |
| 601D688F035JS1 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 30 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 601D688F035JS1.pdf | |
| 101921T250AC2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101921T250AC2B.pdf | |
| F110E607MFK | 600µF 2.5V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 5 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | F110E607MFK.pdf | |
| UTM1C101MPD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1C101MPD.pdf | |
| C1206C102K2GACTU | 1000pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C102K2GACTU.pdf | |
| EMK316B7335KL-T | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | EMK316B7335KL-T.pdf | |
| C0805C620KDRACTU | 62pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C620KDRACTU.pdf |