| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4992V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 49.9K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4992V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4992V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 49.9k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4992V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4992V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4992V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4992V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4992V.
| UPW1C390MDD1TP | 39µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C390MDD1TP.pdf | |
| LNU2H681MSEF | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2H681MSEF.pdf | |
| UKL1E331KPD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E331KPD.pdf | |
| ELXV350ETE561MK20S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV350ETE561MK20S.pdf | |
| EGXE161ELL470MK20S | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE161ELL470MK20S.pdf | |
| SK222M6R3ST | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK222M6R3ST.pdf | |
| UKZ2A101MHM1TN | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ2A101MHM1TN.pdf | |
| EKXJ251ELL680MJ35S | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL680MJ35S.pdf | |
| 672D226F050CD4D | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D226F050CD4D.pdf | |
| 157LMX400M2DC | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.2105 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 157LMX400M2DC.pdf | |
| ELXS161VSN152MQ45S | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS161VSN152MQ45S.pdf | |
| B43501E187M60 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M60.pdf | |
| B41550A4220Q | 220000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550A4220Q.pdf | |
| ERHA601LGC182MDC5M | 1800µF 600V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA601LGC182MDC5M.pdf | |
| UPW1A682MHH6 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A682MHH6.pdf |