| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4991V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4991V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4991V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.99k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4991V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4991V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4991V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4991V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4991V.
| EMVE160ADA331MHA0G | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE160ADA331MHA0G.pdf | |
| EEU-EB1J4R7 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J4R7.pdf | |
| UVZ1C103MHD | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C103MHD.pdf | |
| UPW1C221MPD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1C221MPD.pdf | |
| EEU-FC1V221LB | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V221LB.pdf | |
| EKMG500EC3330ME11D | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500EC3330ME11D.pdf | |
| 450PK4.7MEFC10X12.5 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 450PK4.7MEFC10X12.5.pdf | |
| EEU-FC1H181LJ | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H181LJ.pdf | |
| UPA1V391MPD6 | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1V391MPD6.pdf | |
| 226CKS450MNV | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.071 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226CKS450MNV.pdf | |
| B41890A6127M | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 156 mOhm @ 10kHz | B41890A6127M.pdf | |
| UBT2W4R7MPD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2W4R7MPD.pdf | |
| EEU-ED2C151SB | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2C151SB.pdf | |
| UUJ1A332MNQ1MS | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1A332MNQ1MS.pdf | |
| B43254B5826M | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5826M.pdf |