| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4990V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4990V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4990V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4990V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4990V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4990V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4990V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4990V.
| UPJ1HR47MDD1TD | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1HR47MDD1TD.pdf | |
| 63RX3033M8X11.5 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 63RX3033M8X11.5.pdf | |
| 16ZLS3300MEFC12.5X30 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16ZLS3300MEFC12.5X30.pdf | |
| 500LSU4700MNB77X151 | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 500LSU4700MNB77X151.pdf | |
| 227TTA035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.055 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227TTA035M.pdf | |
| TVX2A470MAD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2A470MAD.pdf | |
| 100YXG390MEFC18X20 | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG390MEFC18X20.pdf | |
| LGY2F151MELA | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2F151MELA.pdf | |
| 400SXC120MEFCSN30X25 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXC120MEFCSN30X25.pdf | |
| EKMS161VSN821MQ30S | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS161VSN821MQ30S.pdf | |
| KY25VB471M10X16LL | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | KY25VB471M10X16LL.pdf | |
| GRM022R60G104ME15L | 0.10µF 4V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM022R60G104ME15L.pdf | |
| C1005C0G1H150J050BA | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H150J050BA.pdf | |
| C1206X103J1RACTU | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X103J1RACTU.pdf | |
| 885012008036 | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012008036.pdf |