| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF43R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43.2 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF43R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF43R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF43R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF43R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF43R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF43R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF43R2V.
| LGU2F221MELZ | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2F221MELZ.pdf | |
| UPM2A2R2MDD1TD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A2R2MDD1TD.pdf | |
| 200KXW100MEFC10X35 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200KXW100MEFC10X35.pdf | |
| EEU-HD1V221 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1V221.pdf | |
| LAR2E182MELC50 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2E182MELC50.pdf | |
| UPJ2A390MPD6 | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A390MPD6.pdf | |
| 350CFX10MEFC10X20 | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 350CFX10MEFC10X20.pdf | |
| UPS1H681MHD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1H681MHD.pdf | |
| ESMG100ELL103MN25S | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG100ELL103MN25S.pdf | |
| 678D477M040EK3DE3 | 470µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 133 mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C | 678D477M040EK3DE3.pdf | |
| EKMS451VSN471MA45S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS451VSN471MA45S.pdf | |
| B43601A9687M67 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9687M67.pdf | |
| B43750A9128M3 | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A9128M3.pdf | |
| EEE-TG1E681M | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1E681M.pdf | |
| GRM1885C1H102FA01D | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H102FA01D.pdf |