| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF43R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 43 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF43R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF43R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 43 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF43R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF43R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF43R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF43R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF43R0V.
| LGU2E391MELY | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E391MELY.pdf | |
| UCW1E330MCL1GS | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW1E330MCL1GS.pdf | |
| 16PX1000MEFC10X12.5 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16PX1000MEFC10X12.5.pdf | |
| LNT2D332MSE | 3300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2D332MSE.pdf | |
| UPJ1J181MHD6TN | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J181MHD6TN.pdf | |
| UCJ1E221MCL1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.5 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1E221MCL1GS.pdf | |
| E37F501CPN392MF92M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN392MF92M.pdf | |
| 63YXJ33M6.3X11 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 63YXJ33M6.3X11.pdf | |
| UMV1A330MFD1TE | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1A330MFD1TE.pdf | |
| 35ZLG330MEFCT810X16 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35ZLG330MEFCT810X16.pdf | |
| 10ZLH3300MEFC10X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH3300MEFC10X25.pdf | |
| MALREKB05FD433B00K | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FD433B00K.pdf | |
| TVX2V4R7MCD | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2V4R7MCD.pdf | |
| EKMH500VSN562MR35T | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VSN562MR35T.pdf | |
| ESMM250VNN333MR50T | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM250VNN333MR50T.pdf |