| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF42R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF42R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF42R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF42R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF42R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF42R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF42R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF42R2V.
| UVZ2E221MRD | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E221MRD.pdf | |
| 865250540003 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250540003.pdf | |
| 35TXV220M10X10.5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | 35TXV220M10X10.5.pdf | |
| UCJ1H220MCL1GS | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1H220MCL1GS.pdf | |
| UPW1J181MHD6TO | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1J181MHD6TO.pdf | |
| LNX2H222MSEG | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2H222MSEG.pdf | |
| EKMG101EC5100MF11D | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101EC5100MF11D.pdf | |
| UPJ1E391MHD6 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E391MHD6.pdf | |
| EGXE201ELL220MJ25S | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE201ELL220MJ25S.pdf | |
| 450WXA10MEFCCE16X16 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450WXA10MEFCCE16X16.pdf | |
| EEU-FM1E272B | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E272B.pdf | |
| EKXJ421ELL330MK30S | 33µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL330MK30S.pdf | |
| B43858A9336M9 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A9336M9.pdf | |
| ESMG160ELL472MN20S | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL472MN20S.pdf | |
| 30D477M035DD5A | 470µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D477M035DD5A.pdf |