| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 42.2K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 42.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4222V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4222V.
| PEG130MJ4140QL1 | 1400µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 64 mOhm @ 100Hz 37000 Hrs @ 105°C | PEG130MJ4140QL1.pdf | |
| B43858F2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858F2476M.pdf | |
| UPW0J330MDD1TD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J330MDD1TD.pdf | |
| UZP1HR33MCL1GB | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1HR33MCL1GB.pdf | |
| EKYB500ELL471MJ30S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL471MJ30S.pdf | |
| 500VXG68MEFCSN25X25 | 68µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 500VXG68MEFCSN25X25.pdf | |
| ULD1H010MDD1TD | CAPACITOR | ULD1H010MDD1TD.pdf | |
| MAL203853221E3 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203853221E3.pdf | |
| 10YXA220MEFC6.3X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10YXA220MEFC6.3X11.pdf | |
| EKY-101ELL470MJC5S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-101ELL470MJC5S.pdf | |
| UPM2C100MPD | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2C100MPD.pdf | |
| MALREKE00FE422C00K | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 139 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FE422C00K.pdf | |
| MALREKB00JG247OG0K | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG247OG0K.pdf | |
| MAL213214222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213214222E3.pdf | |
| ESMH500VNN472MA20T | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VNN472MA20T.pdf |