| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF40R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF40R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF40R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF40R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF40R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF40R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF40R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF40R2V.
| LAQ2D181MELZ25 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D181MELZ25.pdf | |
| UKW1H331MPD1TD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H331MPD1TD.pdf | |
| EKY-250EC3101MF11D | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-250EC3101MF11D.pdf | |
| AHA336M25C12T-F | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA336M25C12T-F.pdf | |
| EKY-101ETD101MJ20S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKY-101ETD101MJ20S.pdf | |
| TVA1400.2 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1400.2.pdf | |
| B43601E2337M60 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2337M60.pdf | |
| 380LX561M500A082 | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 360 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M500A082.pdf | |
| E36D750HPN223TEE3M | 22000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN223TEE3M.pdf | |
| E36D600LPN723UEB7M | 72000µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D600LPN723UEB7M.pdf | |
| B43584A608M | 6000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43584A608M.pdf | |
| EEU-EB1J3R3B | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J3R3B.pdf | |
| GRM155R6YA224ME01D | 0.22µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R6YA224ME01D.pdf | |
| A180J15C0GH5TAA | 18pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A180J15C0GH5TAA.pdf | |
| C0805C182J5GACTU | 1800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C182J5GACTU.pdf |