| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4022V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 40.2K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4022V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4022V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 40.2k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4022V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4022V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4022V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4022V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4022V.
| UVR1C101MDD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C101MDD1TA.pdf | |
| ETXH451VSN331MR50S | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH451VSN331MR50S.pdf | |
| EMVE630ADA3R3ME55G | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVE630ADA3R3ME55G.pdf | |
| 400WA68MEFCGC18X25 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 400WA68MEFCGC18X25.pdf | |
| SEK103M010ST | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK103M010ST.pdf | |
| 757D477M025CG5D | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 206 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D477M025CG5D.pdf | |
| MAL209326471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209326471E3.pdf | |
| EEV-HA1H101UP | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H101UP.pdf | |
| UPW0J821MPH | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW0J821MPH.pdf | |
| LXY10VB122M10X25LL | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXY10VB122M10X25LL.pdf | |
| GRM32EE70G107ME19L | 100µF 4V Ceramic Capacitor X7U 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32EE70G107ME19L.pdf | |
| CGJ2B2X7R1E103K050BA | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B2X7R1E103K050BA.pdf | |
| VJ0805A470JXGAT5Z | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805A470JXGAT5Z.pdf | |
| C0402C562K4RACTU | 5600pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C562K4RACTU.pdf | |
| GRM0225C1E9R9WA03L | 9.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R9WA03L.pdf |