| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.02k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4021V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4021V.
| MAL211815222E3 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 205 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211815222E3.pdf | |
| UCY2C820MPD9 | 82µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C820MPD9.pdf | |
| UKL2AR15MDD1TA | 0.15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR15MDD1TA.pdf | |
| 10WXA2200MEFCG412.5X16 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10WXA2200MEFCG412.5X16.pdf | |
| B41858C5398M | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 21 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5398M.pdf | |
| 200MXC220MEFCSN20X25 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC220MEFCSN20X25.pdf | |
| B43851F2337M | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851F2337M.pdf | |
| B41231C398M | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C398M.pdf | |
| EKMH401VNN181MR30T | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.381 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN181MR30T.pdf | |
| EKMH201VNN821MR35W | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN821MR35W.pdf | |
| SLP562M080H7P3 | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP562M080H7P3.pdf | |
| B43510A6158M7 | 1500µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A6158M7.pdf | |
| B41041A2687M | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A2687M.pdf | |
| C1608X5R2A223M080AA | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X5R2A223M080AA.pdf | |
| GRM033R61C123KE84D | 0.012µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61C123KE84D.pdf |