| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF4020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF4020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF4020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 402 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF4020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF4020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF4020V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF4020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF4020V.
| MAL215099301E3 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 105°C | MAL215099301E3.pdf | |
| LLG2E222MELC50 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2E222MELC50.pdf | |
| LGN2E221MELZ25 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E221MELZ25.pdf | |
| 63LSW33000MNB51X118 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C | 63LSW33000MNB51X118.pdf | |
| UMW1V4R7MDD1TE | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1V4R7MDD1TE.pdf | |
| AFC107M10E16B-F | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.2 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC107M10E16B-F.pdf | |
| SH101M050ST | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.59 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH101M050ST.pdf | |
| 35PK2200MEFC16X25 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35PK2200MEFC16X25.pdf | |
| 500BXC22MEFCG412.5X35 | 22µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 500BXC22MEFCG412.5X35.pdf | |
| SLPX561M220E1P3 | 560µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX561M220E1P3.pdf | |
| MALREKE00KL510C00K | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 49 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00KL510C00K.pdf | |
| MAL211925471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 510 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211925471E3.pdf | |
| 381LX183M010J022 | 18000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX183M010J022.pdf | |
| C1005C0G1H221F050BA | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H221F050BA.pdf | |
| 100B510GTN500XT | 51pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B510GTN500XT.pdf |