| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3742V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3742V.
| EEV-EB2C330SQ | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2C330SQ.pdf | |
| EEV-EB2G3R3Q | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2G3R3Q.pdf | |
| LLG2G271MELZ40 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G271MELZ40.pdf | |
| 860021381022 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021381022.pdf | |
| ESMR451VSN331MA25S | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN331MA25S.pdf | |
| UUD0J152MNL1GS | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD0J152MNL1GS.pdf | |
| ELXZ630ELL821MM25S | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL821MM25S.pdf | |
| UMT1H4R7MDD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H4R7MDD.pdf | |
| MALREKE00DC410B00K | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 292 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DC410B00K.pdf | |
| MALREKB00DD368EG0K | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 310 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DD368EG0K.pdf | |
| B43501A3107M80 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3107M80.pdf | |
| LDM2G181MERYGA | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | LDM2G181MERYGA.pdf | |
| E81D251VRT561MB25C | CAP ALUM 560UF 250V RADIAL | E81D251VRT561MB25C.pdf | |
| CGS931T450V3C | 930µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 116 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS931T450V3C.pdf | |
| UHE1V681MHT3 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1V681MHT3.pdf |