| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.74K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.74k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3741V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3741V.
| UVR2A220MED | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A220MED.pdf | |
| ELXZ630ELL101MJC5S | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL101MJC5S.pdf | |
| ECA-0JHG332 | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG332.pdf | |
| 381LR271M400K032 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 491 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR271M400K032.pdf | |
| 6.3SKV100M6.3X5.5 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 6.3SKV100M6.3X5.5.pdf | |
| 107SAK050M | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.989 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107SAK050M.pdf | |
| UTT1H4R7MDD1TE | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1H4R7MDD1TE.pdf | |
| EEU-FM1V122SB | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V122SB.pdf | |
| EKXJ451ELL270MK25S | 27µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ451ELL270MK25S.pdf | |
| B43540G2687M2 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M2.pdf | |
| 80USC10000MEFCSN35X50 | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 80USC10000MEFCSN35X50.pdf | |
| CGS182T450V5L | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 54 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS182T450V5L.pdf | |
| 101702U025AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101702U025AA2B.pdf | |
| B41821A4107M8 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A4107M8.pdf | |
| 251R14S130GV4T | 13pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S130GV4T.pdf |