| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF36R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF36R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF36R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36.5 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF36R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF36R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF36R5V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF36R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF36R5V.
| MAL210146105E3 | 1F 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm 15000 Hrs @ 85°C | MAL210146105E3.pdf | |
| 860080372004 | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080372004.pdf | |
| EEE-TK1A102AQ | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1A102AQ.pdf | |
| UVK2C680MHD1TO | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C680MHD1TO.pdf | |
| UMW1HR47MDD1TE | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1HR47MDD1TE.pdf | |
| EMVE6R3ADA681MHA0G | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE6R3ADA681MHA0G.pdf | |
| MAL211658109E3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211658109E3.pdf | |
| EGXE101ELL101MK20S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXE101ELL101MK20S.pdf | |
| 688LBA050M2BH | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85.33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688LBA050M2BH.pdf | |
| MAL205841222E3 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205841222E3.pdf | |
| 158LMX250M2EP | ELECTROLYTIC | 158LMX250M2EP.pdf | |
| 39D257F150HP6 | 250µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D257F150HP6.pdf | |
| B41570A7688Q | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570A7688Q.pdf | |
| CGS123U025V3C | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS123U025V3C.pdf | |
| C1210X105K5RACTU | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm) | C1210X105K5RACTU.pdf |