| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3652V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36.5K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3652V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3652V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36.5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3652V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3652V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3652V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3652V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3652V.
| EEU-FR1E101B | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E101B.pdf | |
| 381LX221M450J052 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M450J052.pdf | |
| LGU1E183MELA | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E183MELA.pdf | |
| 160PK22MEFC10X12.5 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 160PK22MEFC10X12.5.pdf | |
| 16TKV470M8X10.5 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 16TKV470M8X10.5.pdf | |
| 860131275005 | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860131275005.pdf | |
| EMVE350ADA221MJA0G | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE350ADA221MJA0G.pdf | |
| UPW1A820MDD1TA | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A820MDD1TA.pdf | |
| 35ML47MEFCTZ8X5 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35ML47MEFCTZ8X5.pdf | |
| AVE336M35X16T-F | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE336M35X16T-F.pdf | |
| MAL214252229E3 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252229E3.pdf | |
| MAL214060101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214060101E3.pdf | |
| 381LX153M010H012 | SNAPMOUNTS | 381LX153M010H012.pdf | |
| 100YXG390MEFCGC16X31.5 | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG390MEFCGC16X31.5.pdf | |
| 420BXW39MEFC16X20 | 39µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW39MEFC16X20.pdf |