| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3600V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3600V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3600V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3600V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3600V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3600V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3600V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3600V.
| EEE-HA1E470P | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1E470P.pdf | |
| UPA1E271MPD1TD | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1E271MPD1TD.pdf | |
| EKZN800ELL271MK20S | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN800ELL271MK20S.pdf | |
| UKL1C221KPDANA | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1C221KPDANA.pdf | |
| MALREKB00JG468C00K | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG468C00K.pdf | |
| MAL211890511E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890511E3.pdf | |
| B43540E2477M67 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2477M67.pdf | |
| 672D337F025DT4D | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 290 mOhm @ 120Hz | 672D337F025DT4D.pdf | |
| LKS1K222MESC | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1K222MESC.pdf | |
| 39D157F250JL6 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D157F250JL6.pdf | |
| E32D451CDS332MEE3M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D451CDS332MEE3M.pdf | |
| KMQ160VS332M35X50T2 | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ160VS332M35X50T2.pdf | |
| C1632X7R1C474M070AC | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | C1632X7R1C474M070AC.pdf | |
| C0603JB1E101K030BA | 100pF 25V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB1E101K030BA.pdf | |
| FK18C0G1H222J | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK18C0G1H222J.pdf |