| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3163V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3163V.
| UVY2A101MPD1TD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A101MPD1TD.pdf | |
| URS1A220MDD1TA | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A220MDD1TA.pdf | |
| 35ZL470MEFCT810X20 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35ZL470MEFCT810X20.pdf | |
| MAL215742152E3 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215742152E3.pdf | |
| ECE-V1HA330XP | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HA330XP.pdf | |
| UVZ2A010MDH | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2A010MDH.pdf | |
| CGA4J2X7R1H334M125AA | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J2X7R1H334M125AA.pdf | |
| C3216CH2J472K085AA | 4700pF 630V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2J472K085AA.pdf | |
| GRM0225C1E7R8WA03L | 7.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R8WA03L.pdf | |
| CL05X106MR5NUNC | 10µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05X106MR5NUNC.pdf | |
| FG18C0G1H181JNT06 | 180pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G1H181JNT06.pdf | |
| GRM3195C2A562JA01D | 5600pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM3195C2A562JA01D.pdf | |
| CL10B392KB8SFNC | 3900pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B392KB8SFNC.pdf | |
| GRM1555C2A9R9CA01J | 9.9pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A9R9CA01J.pdf | |
| GRM033R61A224ME90J | 0.22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61A224ME90J.pdf |