| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF3162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 31.6K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF3162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF3162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 31.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF3162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF3162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF3162V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF3162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF3162V.
| ECA-1VHG472 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1VHG472.pdf | |
| 35PX470MEFC10X12.5 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 35PX470MEFC10X12.5.pdf | |
| PEG130MJ4140QL1 | 1400µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 64 mOhm @ 100Hz 37000 Hrs @ 105°C | PEG130MJ4140QL1.pdf | |
| 381LX331M250J022 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX331M250J022.pdf | |
| LLS1J682MELB | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1J682MELB.pdf | |
| UPJ1V181MPD1TA | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1V181MPD1TA.pdf | |
| MAL203027159E3 | 15µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.7 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203027159E3.pdf | |
| ESMH6R3VSN153MP25T | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH6R3VSN153MP25T.pdf | |
| MAL212046152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 49 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212046152E3.pdf | |
| 381EL391M180J012 | 390µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 450 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL391M180J012.pdf | |
| UTM1E3R3MED1TD | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E3R3MED1TD.pdf | |
| C410C471K1R5TA7200 | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | C410C471K1R5TA7200.pdf | |
| VJ1808Y273KXEAT | 0.027µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | VJ1808Y273KXEAT.pdf | |
| QVS107CG1R8BCHT | 1.8pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | QVS107CG1R8BCHT.pdf | |
| C2012X5R1C106M125AC | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1C106M125AC.pdf |